Hikmet Karaman: 1 kadro düşsün, lig 20 kadro olsun

İstikbal Mobilya Kayserispor Teknik Yöneticisi Hikmet Karaman, Türk futbolunun ortak sıkıntısının iktisat olduğunu vurgulayarak, “Ankaragücü lisanslarını çıkaramıyor. Bu kurallar hepimiz için beğenilen. Bugünkü maç içerisinde yaşadıklarım var benim de. Dışarıda genç oyuncularım var. Hakikaten Nurettin geldi 17 yaşında faul aldı o faul gol oldu. Ankaragücü’nde durum var. Biz daha çokça konuma girdik 1-0 mağlup duruma düştük. Oyuncu değiştirmek, elindeki takım, oynayan oyuncu. Ankaragücü’nün avantajı geçen yılki kadrosudan 2 eksik var, biz yeni bir takım kurduk yeni bir takım kurarken de hazırlık devrini âlâ geçiremiyorsunuz” dedi.

“1 KADRO DÜŞSÜN LİG 20 GRUP OLSUN”

Kulüp antrenörleri ve yöneticilerinin aktarım konusunda pres altında olduklarını belirten Karaman, “Takımlar 5-7 hafta arası hazırlık kampı yapıyor. Bu kampın temel maksadı ekibi yeterli hazırlamak. Türkiye’de hangi ekip kampa giderken komple ekip gidiyor. Temel neden iktisat oluyor. Bizim hepimizin oturup kulüplerimizin ekonomik yapısal durumlarını nasıl değiştirebiliriz, kulüpler nasıl ayakta kalıyor. Ben çalıştırdığım her ekipte sonuna kadar uğraşımı veririm. Hiçbir şeyden endişem yok. Tek ekip düşsün, alttan 3 grup geri gelsin. Her teknik adam hiç korkmadan 17-18 yaşındaki oyuncuları oyuna sokacak. Parayla kimse şampiyon olamıyor. Büyük ekipler milyon dolarlar verip oyuncu alıyor şampiyonlukları garanti değil. Antrenörler ve liderler pres altında değil. Aktarım yapmazsalar ağırlık altındalar. Para o denli kolay bulunmuyor. Futbol ekonomik mealde güzel durumda değil. Artık yapılandırmaya gidiyor 2 sene sonra ne olacak” dedi.

“FUTBOLCULAR EROL BEDİR’İN ÖNÜNE GEÇİP PARAMIZ NEREDE DEDİ”

Hikmet Karaman, kulüpleri sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için farklı kanılara muhtaçlık olduğunu tabir ederek laflarını şöyle sürdürdü:

“Umut’a Kayseri’de çok sallıyorlardı. Umut bugün golü atan oyuncu oldu. 3 kadro çıksın 20 ekip olsun. Bu dönem sonuna kadar da her kadroda genç Türk futbolu havuzuna 20 tane oyuncu girecek. Çeyrek işlerle bu iş dönmüyor. Para nerede. Kulüplerimizi sağlıklı bir yapıya kavuşturmak için farklı fikirlere gereksinim var. 18’inci haftalarda oyunculara paraları ödenmediğinde oyuncular maçlara çıkmak istemeyecek. Farklı şeyler devreye girecek. Oyuncular Erol Bedir’in önüne geçti paramız nerede dedi. Bunu ligin başında konuşuyorum.”

Bir cevap yazın